Yeni

12 Mayıs 2014 Pazartesi

Şeker Zararlı Mıdır ? Şekerin Zararları Nelerdir ?

Şeker Zararlı Mıdır ? Şekerin Zararları Nelerdir ?


Şeker Günümüzde en çok tüketilen besinler arasında yer alan ve üç beyaz zehir arasında adlandırılarak kesinlikle uzak durulması tavsiye edilen bir gıdadır. Faydasız bir kalori bankası olmasının yanı sıra hiç bir besleyici özelliği bulunmayan lakin ağza hoş bir tat verdiği için günümüzde tükettiğimiz hemen hemen her besinin içinde yer almaya başladı.

Şekerin zararları;

Bu beyaz zehrin zararları halk arasında yalnızca diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve şeker hastalığına yol açması olarak bilinmektedir. Fakat şekerin zararları sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Şeker, trigliserit yükselmesi, damar sertliğinin hızlanması, ürik asit yükselmesi, hipoglisemi atakları,bağışıklık sisteminin zayıflaması, besin alerjileri şekerin yol açtığı rahatsızlıklardan sadece bazılarıdır. Eğer sağlığınıza önem veriyorsanız hanenizdeki şeker tüketimini bir disipline sokmanız gerekmektedir.Şekerli olan her türlü besinden ve şeker ilave edilmiş içeceklerden uzak durun, çayınıza şeker atmayın ve en önemli olarak da tatlılarla aranızı bozun.

Fazla şeker tükettiğinizde pankreas organı gereğinden fazla "insülin" salgılar.Bu olaya metabolik sendrom denir. İnsülin hormonu önce şekeri regüle eder (bağlar) ardından da artanını depolar.Şayet kan şekerinizde birden ve fazla düşüş olursa acıkırsınız ve sürekli yeme hissine sahip olursunuz. Dolaşım sistemimiz sayesinde şeker vücudumuzun tüm bölgelerine taşınır. Önce göğüs,göbek ve bacağın üst kısımlarına yayılır. Ardından  böbrek ve kalp gibi aktif olarak çalışan organlara dağılır.Bu organların çalışmasını yavaşlattıktan sonra dokulara zarar verir ve organı çalışmaz hale getirir.

Şekeri "kalsiyum katili" olarak adlandırabiliriz. Zira Fransa'da yapılan bir deneyde bir yaşına basmadan hayata veda eden 80.000 bebeğin yarısından fazlasının biberonuna şeker ilave edildiği için öldüğü saptanmıştır. Bu sebeple şeker kullanmamaya özen gösterin.

şekerin zararları nelerdir
Şekerin Zararları Nelerdir ?

Yorum Gönder

 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 urle.net Zararlı Her Şey Hakkında Yararlı Bilgiler
İzinsiz kopyalanamaz.