Yeni

15 Mayıs 2014 Perşembe

Sakız Zararlı Mıdır ? Zararları Nelerdir ?

Sakız Zararlı Mıdır ? Sakızın Zararları Nelerdir ?

Küçük yaşlardan itibaren alışkanlık haline gelmeye başlayan ve ilerki yaşlarda da terk edilmesi oldukça güç olan alışkanlıklardan biri de sakız çiğnemektir. Sakızın, eski zamanlarda herhangi bir zararı bulunmazken günümüzde sakızın içerisine eklenen katkı maddeleri yüzünden zararları bulunmaktadır.

Sakızın yol açtığı rahatsızlıklar tedavi edilebilir ancak bunun için bu alışkanlığının bırakılması gerekmektedir.

Gündelik yaşamda pek dikkat edilmese de her 10 bireyden 7’sinin cebinde, çalıştığı masada, çantasında, arabasında vs. sakız bulunmaktadır. Bazı insanlar ise sigarayı bırakmak için çıktıkları yolda sakızı ittifak olarak seçmişlerdir. Fakat sigarayı bırakmak için tüketilen sakız, sakız alışkanlığı oluşturur.

Sakızın zararlarına geçmeden önce içinde yer alan maddeleri gözden geçirelim;

Hemen hemen her sakızın içinde bulunan ve “sorbitol” adı verilen tatlandırıcı madde, emilimi ince bağırsak tarafından oldukça zor gerçekleştirilir. Aynı düzeyde hastalıkları bulunan 2 bayan birey kullanılarak gerçekleştiren bir araştırma, sakızın aşırı kilo kaybına ve şiddetli karın ağrısına yol açtığı gözlemlenmiştir.

Sakız’ın Zararları;

  • Sukraloz: Son günlerde ortaya çıkan bir tatlandırıcıdır. Normal şekere göre “600” kat daha etkilidir. Kanserojen ağırlıklıdır.
  • Msg: Herhangi bir tatlandırıcı etkisi bulunmayan bu madde insanların tat alma duyusunu tetikler. Bu sebeple yediğimiz yiyeceklerin lezzetini arttırıcı özelliğe sahiptir. Kalpte ve beyinde zarara yol açabilir.
  • Aspatram: Kansere sebebiyet verebilen tatlandırıcı. İnsanda adet düzensizliği, kısırlık ve baş dönmesi gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca şekerleme ve çikolatalarda da bu maddeden bulunur.
  • Mannitol: Öldürücü derecede kalp krizine neden olabilir. Sindirim sistemi üzerinde tahribat etkisine yol açabilir.
Burada listelediğimiz maddeler en tehlikeli gördüklerimizdir. Bu ve bunun gibi pek çok katkı maddeleri kullanılmakta ve sağlığımız açısından pek çok riski vücudumuza sokmaktadır. Bu sebeple yaptığımız alışverişlerde aldığınız ürünlerin içindeki katkı maddelerine göz atma alışkanlığı kazanmanız oldukça önemlidir.

Sakız Yutmanın Zararları oldukça fazladır ! Sakız yutmak çok daha fazla zarara yol açabilmektedir. Özellikle çocuklar bu konuda uyarılmalı ve kesinlikle bunu bir alışkanlık haline getirmemelidir. 

Tüm bu bilgilerden sonra sakız çiğnerken daha dikkatli olmalı ve kesinlikle yutmamaya özen gösteriniz. Hepinize sağlıklı günler diliyorum. 


sakız çiğnemek
Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir ?

Yorum Gönder

 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 urle.net Zararlı Her Şey Hakkında Yararlı Bilgiler
İzinsiz kopyalanamaz.