Yeni

7 Mayıs 2014 Çarşamba

Kola Zararlı Mıdır ? Kolanın Zararları Nelerdir ?

Kolanın Zararları Nelerdir ?

Kola Zararlı mıdır ?


Kola içerisinde yüksek oranda kafein, şeker, fosforik asit, karbondioksit, boya maddeleri gibi sağlık açısından sorun teşkil edebilecek maddeler içermektedir.

Koladaki zararlı maddeler

Kafein: Kafein kullanımı insanlarda huzursuzluk, heyecan, uykusuzluk, sinirlilik, yüz kızarıklığı, fazla idrar ve sindirim sıkıntısı gibi problemlere yol açabilmektedir. Boya maddesi olan karamel şekerin 170 derecede ısıtılması ile elde edilir. Alerjik bünye yapısına sahip kişiler için zararlı bir maddedir.

Karmin: Renklendirici maddedir. Cochineal adı verilen bir böcekten elde edilir ve şampuan,kozmetik sanayinde kullanılır.

Karbondioksit: Sağlığa zararlı bir gazdır. Yüksek oranda alınması ani ölümlere sebebiyet verebilir.

Fosforik Asit: Genç kadınlarda osteoporoz hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır. Buda kolay kırılan kemiklere yol açmaktadır.

Yapay Tatlandırıcılar: Asesülfan E950, Aspartam E951, Sakarin E954 maddeleri Alzheimer riski oluşturabilen maddelerdir. Özellikle aspartamin çocukların zihinsel gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Kokain: Mide duvarında tahrişlere neden olur. Obeziteye neden olur. Bağırsaklarda da hasarlara sebebiyet verir.

Şeker: Yüksek oranda şeker içerir. (1 bardakta 32 küp şekere eşit)

Ayrıca Kola:
 • Diş çürüklerini arttırır,
 • Böbreklerdeki kalsiyumun hızlı atılmasına neden olur,
 • Aşırı içilmesi halinde kas hastalıklarına neden olur,
 • Ani olarak kan şekerini yükselttiği için vücutta yağ depolar ve kilo almanıza neden olur.

Kolanın insan vücuduna zararları
İç hastalıkları ve kalp hastalıkları uzmanı Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay 1 bardak kolanın 60 dakika içerisinde insan vücuduna verdiği zararı aşağıda anlatıyor;
 • İlk 10 dakikada, midenize 10 çay kaşığı kadar şeker gider. Bu günlük ihtiyacın tam 100 katıdır. Ancak kolanın içerisinde bulunan fosforik asit sayesinde herhangi bir bulantınız olmaz
 • İlk 20 dakika içerisinde kan şekeriniz aşırı derece yükselir. Bunun sonucu olarak pankreasınızda aşırı derecede insulin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğere yap olarak depolanmaya başlar
 • 40 dakika içerisinde kafeinin tamamı dolaşıma karışır. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana karışır ve kan şekeri yükselmeye devam eder
 • 45 dakika içerisinde beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroin etkisine benzer bir etkidir.)
 • 60 dakika içerisinde açlık hissi boy gösterir
 • Tekrar kola ve tatlı yeme ihtiyacı duyulur
 • Bu kısır döngü devam eder ve karaciğer, göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

kola zararli midir
Kolanın zararları nelerdir ?
Bu yazımızda çok sevdiğimiz ve tükettiğimiz içeceklerden biri olan kolanın aslında bize ne kadar zarar verdiğini anlamış olduk. Kolanın zararları saymakla bitmez. Bunlar sadece belirlenen zararları.. Kola tüketmeyi bırakmak bu yüzyılda vücudunuza vereceğiniz en büyük hediyelerden biri olacaktır.

Yorum Gönder

 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 urle.net Zararlı Her Şey Hakkında Yararlı Bilgiler
İzinsiz kopyalanamaz.