Yeni

12 Mayıs 2014 Pazartesi

Kokoreç Zararlı Mıdır ? Kokoreç'in Zararları Nelerdir ?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle en çok sorulan sorulardan olan, kokoreç nedir ? kokoreç zararlı mı ? Kokoreçin zararları nelerdir ? sorularına yanıt arayacağız. Kokoreç, ülke olarak oldukça benimsediğimiz bir besindir.Fakat sanılanın aksine kokoreçin doğduğu yer Türkiye değildir. Kokoreç, Türkiye'ye Yunanistan'dan gelmiştir. Kokoreç yapımında kullanılan bağırsaklar büyükbaş ve ya küçükbaş hayvanın bağırsakları olabilir ancak daha lezzetli olduğu için genellikle süt kuzusunun bağırsakları tercih edilir.Kokoreç hazırlanırken ilk olarak önce bağırsağın içi ve dışı iyice temizlenir. Kokoreçin iç kısmı bumbardan dış kısmı ise ince bağırsaktan yapılır.

Kokoreç yapımına uzun bir şişe bumbar geçirilerek başlanır. Genellikle şişler kokoreç için özel olarak hazırlanmış yatay bir şekilde asılı şişler çevrilerek pişer.Piştikten sonra bölüm bölüm alınarak iyice baharatlanır. Kokoreçte en çok tercih edilen baharatlar acı kırmızı pul biber, kimyon ve kekiktir.İster tabakta ister ekmek arasında yenir.Garnitür olarak da servis edilebilir.Garnitür olarak biber, hıyar turşusu, domatesle beraber yenir.Türkiye'de ise kokoreç genelde sokakta satılır.Yani restoran menülerinde pek rastlanılmaz.Kokoreç, kendisi için özel olarak hazırlanmış mangallı tezgahta kömür ateşinde pişirilir.Genellikle sokakta satıldığından ekmek arası tüketilir.

Kokoreç, ince bağırsaktan yapıldığından ötürü çeşitli mikropları barındırıp barındırmadığı hususunda tartışmalar mevcuttur. Kokoreçin dışında tehlike oluşturabilecek durumlardan biri ise konulan baharat miktarıdır .Kokoreçin bir diğer zararı ise ateş karşısında pişen oldukça fazla toksit ve doymuş ya içeren bir organın kanserojen madde içerme olasılığıdır.

Sonuç olarak kokoreçin zararları temizlik oranına ve içerisine ilave edilen baharata göre değişmektedir.Tüketilirken dikkatli olunması gereken bir yiyecektir.
kokoreç zararlimi

Yorum Gönder

 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 urle.net Zararlı Her Şey Hakkında Yararlı Bilgiler
İzinsiz kopyalanamaz.