Yeni

8 Mayıs 2014 Perşembe

Hamileyken (Gebelikte) Dondurma Yemek Zararlı Mıdır ?


Hamilelikte dondurma tüketilir mi ? Dondurma aşırıya kaçmamak kaydıyla hamilelikte tüketilen bilen bir tatlıdır. Ancak pek çok besin gibi gerektiğinden fazla tüketilmesi durumunda aşırı kilo alımına ve çeşitli zararlara yol açabilir. Hamileler için içerdiği maddeler ya da soğuk olmasından dolayı herhangi bir sorun teşkil etmez.Dondurma diğer insanlarda nasıl değerlendiriliyorsa hamile kadınlar içinde o şekilde değerlendirilir.

Peki dondurma yersem bebek zarar görür mü ? Bebek üşür mü ?
Böyle bir şey söz konusu değildir. Tüketilen gıdalar anne adayının midesine ve oradan bağırsaklara geçerek sindirim işleminin ardından annenin kanına geçer ve anne kanından bebeğe gerekli gıdalar sağlanır. Yani ne bir yiyecek ne de bir içecek direk olarak bebeğe gitmemektedir. Sıcak ya da soğuk bebekleri bu sebeple etkilemez.

Hamilelikte dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar : 
  • Haftada bir kaç kez dondurma tüketilmelidir. Eğer fazlasını tüketilirse aşırı kilo alımına neden olabilir. Buda bebeğin normalin üzerinde kilo almasına neden olabilir.
  • Tek seferde 1-2 kaşıktan fazla tüketilmemelidir.
  • Kalsiyum ihtiyacı dondurmadan değil, süt, yoğurt gibi süt ürünlerinden karşılanmalıdır.
  • Son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.
  • Pastörize edilmemiş sütle yapılan dondurmalar kesinlikle tüketilmemelidir.
  • Tükettiğiniz dondurmanın kalanını dondurucuda saklamayın. Çünkü bakteri üremesi ve enfeksiyon oluşumu meydana gelebilir bu sebeple tek seferde tüketin.
gebelikte dondurma zararlımı
Hamilelikte (Gebelikte) Dondurma Zararlı Mıdır ?

Yorum Gönder

 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 urle.net Zararlı Her Şey Hakkında Yararlı Bilgiler
İzinsiz kopyalanamaz.