Yeni

9 Mayıs 2014 Cuma

Fazla Çay İçmenin Zararları ! Çok Çay İçmek Zararlı Mıdır ?


Bugün sizlerle, özellikle Türkiye'de tüketimi oldukça fazla olan çayın, fazla tüketimi sonucunda zararı olup olmayacağını paylaşacağız. Fazla çay içmenin zararları nelerdir ? Çok çay içmek zararlı mıdır ?

Çay, Türkiye'de sudan sonra en çok tüketilen 2. içecektir. Çay suyun yerini tutmaz. Çay tüketirken esas dikkat edilmesi gereken nokta şeker ilavesi ve öğünlerle birlikte içilmesidir. Bu sağlık açısından bazı olumsuz etkilere sebep olabilmektedir.

Öğünlerle birlikte çay tüketimi demir emiliminin azalmasına sebep olabilmektedir. Örneğin kahvaltı ederken yumurta ile çay tüketmek yerine sıkılmış meyve suyu tercih edebilirsiniz. Çünkü çay içerisindeki tanenler yüzünden besinlerden alınabilecek demirin emiliminin azalmasına neden olabilmektedir.

Aşırı Çay Tüketiminin Zararları !
  • Gün içerisinde aşırı çay tüketimi; kabızlık, sinir bozukluğu, yüksek tansiyon, baş dönmesi ve baş ağrısı, el titremesi, sıkıntı ve uykusuzluğa neden olabilmektedir. Fazla çay tüketimi idrar artışına neden olur. Romatizma hastalığı olanlara zarar verir. Fazla derecede okzalat içerdiği için böbreğinde kum ve taş olanlar için zararlıdır. Yüksek tansiyon hastaları, kabızlık çekenler, karaciğer hastaları, üre albümin olanlar çay içmemelidirler.
Çay İçerken Şekere Dikkat !
  • Çay tiryakileri için en büyük tehlikelerden biri de çaya aşırı şeker ilave etmek.. Çaya şeker ilave edip aşırı tüketilmesi durumunda; şişmanlık, kalp ve damar hastalıkları, serum lipit değerinde yükselme gibi sorunlara yol açabilir. Şekersiz ya da şekerli aşırı çay tüketimi vücutta demir emilimini ters yönde etkilediği kadar (anemi) vücutta toksik madde birikmesine de sebep olabilir. Yani vücudumuzda ödem birikmesine (şişlik hissi) neden olur. Yine de çay tüketmekten vazgeçemiyorsanız kesinlikle şekerli çay yerine şekeriz ya da az şekerli içmeye alışmalısınız. Şeker yerine tatlandırıcı kullanabilirsiniz. (Günde 8 tablet tatlandırıcıdan fazlası kullanılmamalıdır.) Çayı demlerken çubuk tarçın eklerseniz daha rahat tüketebilirsiniz. Aşırı çay tüketiyorsanız her 4 çay bardağı çay içtikten sonra her bardak çay için 1 bardak su için. 
Çayın Yararları Nelerdir ?
  • Çayın aşırı kullanımındaki zararlarından sonra dengeli kullanımında oluşan yararlarından bahsedelim. Aslında kararlı çay içenler için çay oldukça yararlı bir içecek ! Uzmanlar günde 4 bardaktan fazla çay tüketimini önermemektedir. Eğer uzmanların dediğinden çıkmaz, aşırı tüketmezseniz yararlarına sizde inanamayacaksınız !
  • Kolesterolü düşürür, kanser riskini azaltır, kolay hazmetmenizi sağlar, beyni güçlendirir, florid içerdiği için diş çürüklerini önleyici etkiye sahiptir, antioksidan içerir (flavonoid), kan damarlarını genişleterek kanın vücutta dolaşımını kolaylaştırır, günde 2 kupa çay kalp krizinden ölüm riskini azaltır. 
aşırı çayın zararları
Aşırı Çay İçmenin Zararları Nelerdir ?


Yorum Gönder

 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 urle.net Zararlı Her Şey Hakkında Yararlı Bilgiler
İzinsiz kopyalanamaz.