Yeni

10 Mayıs 2014 Cumartesi

En Zararlı Gıdalar Nelerdir ? Abur Cuburun Zararları


En Zararlı Gıdalar Nelerdir ? Abur Cuburların Zararları 

Günümüzde pek çok insanın, özellikle de gençlerin tükettiği, tüketirken zevk aldığı, besin değerleri oldukça düşük ve halk arasında abur cubur olarak adlandırılan bu yiyeceklerin zararlarını biliyor musunuz ?

Abur cuburlar dünyada fast-food olarak adlandırılan hızlı tüketilen ve besleyici değerleri oldukça düşük olan, yağ ya da şeker içerikleri oldukça yüksek olan, hidrojenize edilmiş trans yağ içeren, vitamin ve mineral bakımından fakir, raf ömrünü uzatmak için koruyucu maddeler içeren, görünümü itibariyle insanların satın almasını sağlamak için renklendirici madde içeren gıdalardan oluşmaktadır.

Abur cuburların içerdiği katkı maddeleri yüzünden pek çok hastalığı tetiklemektedir. Yüksek oranda yağ ve şeker içermesi, vitamin ve mineral içermemesi özellikle büyüme çağındaki çocuklar için daha da zararlı hale gelmektedir.

Abur Cuburun Zararları Nelerdir ?

  • Kansere yakalanma riskini arttırıyor ! Kızartma şeklinde yapılmış abur cuburlar, kanser yapıcı nitröz bileşiklerinin artmasına neden olabilmekte ve içerdiği koruyucu, boya maddeleri kanser riskini daha da arttırmaktadır.
  • Obeziteye neden olmakta ! Yukarıda bahsettiğimiz gibi yüksek oranda şeker içermesi, yağ içermesi, posadan yoksun oluşu sık tüketen kişilerde aşırı kilo alımına ve obeziteye neden olmaktadır.
  • Katkı maddeleri kalp hastalıklarını tetikliyor ! Trans ve doymuş yağ içermesi obezite yanı sıra kalp hastalıklarına da neden olmaktadır. Kızartma işlemiyle yapılması kansere de neden olmaktadır. Aşırı tuz ve şeker içerdiği için hipertansiyon ve diyabet hastalığına yakalanmanıza sebep olabilir. Katkı maddelerinden dolayı bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar da görülebilir.
Abur cuburları ne kadar tükettiğiniz çok önemli ! Abur cuburlar tüketim halindeyken size mutluluk verse de ömür boyu kalıcı hastalıklara neden olabilmektedir. Bu açıdan tüketim sıklığına dikkat etmeli ve gözden geçirmelisiniz. Abur cubur tüketimini en aza indirip sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekmektedir.

Abur cubur tüketiminin asıl zararı ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. İngiltere'de Manchester Üniversitesi beslenme uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda kemikleri sağlamlaştıran magnezyum ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlayan selenyumdan uzak kalan çocukların bünyesi, ilerleyen yıllarda kanser de dahil pek çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır.

Kilo Aldırmayan 5 Abur Cubur
İlla abur cubur tüketecekseniz de bunlar içinde sağlıklı olanları tercih etmelisiniz. Diyet programında ya da sağlıklı beslenme programlarında kullanılabilecek bu kilo aldırmayan hatta kilo vermenize yardımcı abur cuburlar sayesinde bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
  • Kuru üzüm, fındık, ceviz, leblebi.. Az miktarda tüketilen fındık kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Ceviz ise hem metabolizmayı hızlandırıyor hem de tok tutuyor. Kuru üzümde metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı oluyor.
  • Patlamış mısırın diğer yağlı kuruyemişlere oranla kalorisi daha azdır. Fakat hazır değil evde kendiniz az yağ ile yapmak kaydıyla ! Az yağ ile 1 su bardağı mısır kilo almanıza sebep olmayacaktır.
  • Dondurma kalsiyum ve protein açısından oldukça yararlıdır. (Hazır paketlenmiş ürünler dışında) Sütlü ve şerbetli tatlılara oranla kalorileri daha düşüktür. Besleyici özelliği de vardır.
  • Süt ve bitter çikolata metabolizmayı hızlandırır, çikolatanın mutluluk hissini almanızı sağlar. Tabi aşırı tüketmemek şartıyla
  • Kuru meyveli tahıllı ürünler ve meyveli yoğurtlar hem kilo almanızı engelliyor hemde atıştırmalık isteğine yanıt veriyorlar.
abur cuburun zararları

Yorum Gönder

 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 urle.net Zararlı Her Şey Hakkında Yararlı Bilgiler
İzinsiz kopyalanamaz.