Yeni

15 Mayıs 2014 Perşembe

Çikolatanın Zararları Nelerdir ?

Bugün yediden yetmişe tüm dünyanın severek tükettiği bir gıda olan çikolata zararlı mı ? ve çikolatanın zararları nelerdir ? sorularına yanıt vereceğiz..

Uzmanlara göre çikolata tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta, tüketilen miktarı.. Bazı uzmanlara göre çikolata beyinde serotonin salgılanmasına yardımcı olduğu için bir nevi ihtiyaçtır. Özellikle bitter çikolata yeşil çay ve üzüm kadar bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Araştırmalar sonucu günde 50 - 70 gram arası bitter çikolata yemenin zararı yok ! Eğer bitter olmayan çikolata yiyecekseniz 25 - 35 gram arası tüketebilirsiniz.

Peki Ya Çikolatanın Zararları Nelerdir ?

  • Fazla çikolata tüketimi kilo almanıza neden olur.
  • Bitter ve sade çikolata dışında fıstıklı, fındıklı, özel aromalı çikolatalar çok daha fazla kilo almanıza sebep olur.
  • Çikolata yedikten sonra dişlerinizi fırçalamazsanız dişlerinizin çürümesine neden olur.
  • Çikolatanın içerisindeki maddeler çok fazla tüketildiği taktirde beyni uyuşturarak vücudun kendi görevlerini yerine getirmesini yavaşlatıyor.
  • Migren hastalığı bulunanlara doktorlar çikolata yemeyi yasaklamaktadır. Bunun sebebi migrene bağrı ağrıları tetiklemesi ve şiddetlendirmesidir.
  • Alerjisi olan kişiler de fazla çikolata tüketimi sonrası vücutlarında morluklar görülebilir.
  • En büyük zararlarından biri ise bağımlılık yapması.. Mutluluk hissi salgılayarak daha çok yeme hissi uyandırmaktadır.
Çikolata Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı araştırmalara göre ise çikolatanın kalbe iyi geldiği belirtilmektedir. Bitter çikolatanın kalbe iyi geldiği ve kalbi koruduğu onaylanmıştır. Ancak fazla miktarda çikolata tüketimi içerisinde yer alan şeker ve yağ oranı sebebiyle kilo alımına sebep olur. Alınan fazla kilolarında vücudumuzda en çok kalbi etkilediği bir gerçektir. Bu sebeple kalp sağlığı açısından fazla çikolata tüketiminden uzak durmak en doğrusu olacaktır. 

Buradan anlayacağımız çikolata çok da tehlikeli bir yiyecek değildir. Dişleri çürütebilir, kilo alımına sebep olabilir, karaciğere zarar verebilir ve özellikle bayanlarda selülite neden olabilir. Hatta aşırıya kaçıldığı taktirde cilt üzerinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Burada bir başka önemli ayrıntı kaliteli çikolata tüketmektir. Kaliteli çikolataların kalorisi daha az olur, çünkü kakao yağından yapılmaktadırlar. Kakao yağındaki kalori miktarı diğer doymuş yağlara oranla üçte bir oranında daha azdır. Ayrıca doymuş yağlar kötü kolesterol içerdiği için kandaki kolesterol miktarının da yükselmesine neden olur. Yani çikolata satın alırken içeriğinde kullanılan yağ maddesini kontrol etmekte fayda var.

Kısacası çikolata zararlı bir yiyecek değildir. Önemli olan ne kadar tükettiğiniz. Eğer bol malzemeli (fındıklı, fıstıklı) çikolatalara yönelmezseniz ve aşırı tüketmezseniz size herhangi bir zararı yoktur. Tabi kaliteli çikolata tüketmeye de özen gösterin. Ayrıca çikolata halsizliğe karşı enerji vererek bizi onarır.

Özetle çikolatadan vazgeçemeyenler, yedikleri miktarı gözden geçirerek, sağlıklı bir şekilde tüketebilirler.

çikolatanın zararları
Çikolatanın Zararları Nelerdir ?

Yorum Gönder

 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 urle.net Zararlı Her Şey Hakkında Yararlı Bilgiler
İzinsiz kopyalanamaz.